70 godina od "orijentacijske hodnje" i 60 godina od 1. službenog pojedinačnog natjecanja u hrvatskoj orijentaciji
Zašto smo se ove godine odlučili za trku na Ponikvama?
Teško je naći orijentacistu koji je više godina u orijentaciji, a da nikad nije trčao na karti Ponikve. Karta se u svojih nekoliko izdanja koristi najmanje 70 godina, što za službene (kupovi i prvenstva Hrvatske), što za neslužbene utrke (Zimske lige, treninzi…).
U studenom 2022. godine nekolicina je članova Orijentacijskog kluba Kapela sudjelovala na orijentacijskom kampu u sklopu Erasmus+ projekta O4All. Tamo smo upoznali mađarskog orijentacista Istvana Ijjasza koji se orijentacijskim trčanjem počeo baviti 1953. godine i danas još uvijek nastupa u kategoriji M85. U zanimljivom predavanju o povijesti orijentacijskog sporta spomenuo je orijentacijsku kartu koju su 1975. godine na području Medvednice nacrtali mađarski crtači na poziv zagrebačkih studenata. Nama je odmah pala na pamet karta Ponikve. No kada smo izbliza pogledali dvobojnu kartu vidjeli smo da pokazuje istočni dio Medvednice. Sjeveroistočno od Čučerja. Probali smo naći koje orijentacijsko natjecanje je održano na toj karti, ali brzim pretraživanjem mrežnih stranica nismo to uspjeli saznati. No otkrili smo da je orijentacijska karta Ponikve starija od one koja je bila pred nama.
Naime, ove godine bit će točno 70 godina od kako je (1953.) na Ponikvama održano ekipno natjecanje "orijentacijska hodnja", a 60 godina od prvog pojedinačnog natjecanja u orijentacijskom trčanju.
„1. otvoreno pojedinačno prvenstvo grada Zagreba“ održano je 1963. godine na Ponikvama. Stoga smo odlučili obilježiti ove dvije okrugle godišnjice utrkom na Ponikvama.
1953.
"18.10. PD Zagreb, sekcija Goranin, je organiziralo "orijentacijsku hodnju" u Zagrebu. Ukupno je u ekipama po tri člana sudjelovalo 46 natjecatelja. Start natjecanja je bio u 6:30 na Trgu bana Jelačića, a cilj na Glavici (Ponikve). Postavljeno je 11 živih kontrolnih točaka. Ekipe su na startu dobile zemljovid Medvednice, ucrtana je bila samo prva kontrolna točka. Startalo se u vremenskim razmacima 10-15 minuta. Na svakoj kontrolnoj točki natjecatelji su dobili u zapečaćenoj omotnici opis puta do iduće KT, npr. prijelaz s puta preko potoka ili desno uz živicu, ne stazom, nego poprijeko ravno istočno na greben, mimo oborenog hrasta ili prilaz cilju s juga ne s jugo-istoka. Ako su došli istovremeno do KT, ekipa koja je došla kasnije morala je čekati 10 min nakon što je druga krenula, a vrijeme se na kraju oduzimalo. Među kontrolama su se ponekad nalazile međutočke gdje su se ekipe morale potpisati. Kontrolne točke su mogle biti označene i na zemljovidu. Natjecatelji su se koristili i kompasom. Pobjedničke ekipe PD Zagreb i PD Javor, trebale su 1:46 sati da prođu stazu. Sudjelovala je i jedna ženska ekipa koja je stazu obišla za 3 sata i 12 minuta.“
„Iduće natjecanje 12. 12. 1954. Natjecanja su doživjela uspjeh kod omladinaca, a kritike kod starijih planinara. Kritike su se temeljile na činjenici da je za pobjedu uz umješnost orijentiranja odlučujuća bila i brzina, što je u suprotnosti s planinarskim shvaćanjima gdje je bitno pronaći svoj put kroz planinu, a svaka žurba može dovesti do nezgode ili opasnosti te umanjiti filozofski doživljaj" prirode.“
1963.
"2. lipnja u 8 sati ujutro: Prvo pojedinačno natjecanje u Hrvatskoj: "1. Otvoreno pojedinačno prvenstvo grada Zagreba" održano na Ponikvama pored Zagreba prema "nordijskim" (IOF) pravilima, na c/b karti mjerila 1: 25.000, u organizaciji Planinarskog saveza grada Zagreba i PDS Velebit - Dolfi Rotovnik. Start i cilj su bili na Glavici. Natjecanje je održano u četiri kategorije juniori, seniori, stariji seniori i žene (juniorke - seniorke). Među natjecateljima su bila prijavljena i poznata imena kao: Gordana Skukan, Milovan Dlouhy, Zlatko Smerke i Alfred Židan. Prijevoz je bio osiguran od Gajnica. Na cilju se podijelilo 80 L mlijeka kao osvježenje. Rezultati su praćeni preko razglasa. Ukupno je startalo 56 natjecatelja (49 muških i 7 žena).
Kategorija; dužina staze; ime i prezime; društvo; vrijeme:
juniori (do18 g); 8000 m; Stanko Krasnik; PD Zagreb; 2.51.00
seniori (19-35 g); 11000 m; Davorin Paljan; PDS Velebit; 3.12.00
veterani (od 35 g); 6000 m; Drago Marjanec; PD Orahovica; 1.07.00
žene; 6000 m; Dunja Bubanj; PD Željezničar; 1.08.00"
Sadržaj o spomenute dvije utrke je preuzet s Wikipedijine stranice "Orijentacijski šport" (https://hr.wikipedia.org/wiki/Orijentacijski_šport), a sadržaj te stranice ili jedan dio je preuzet s mrežnih stranica Orijentacijskog kluba Vihor Zagreb (http://vihor.hr/old/stare_stranice/content_files/Arhiva/Povijest.htm)
O utrci iz 1963. godine piše i sudionik utrke, naš dragi orijentacista, član OK Maksimir, Radovan Čepelak.
"2. lipnja 1963. u organizaciji PDS "Velebit" i pod pokroviteljstvom Planinarskog odbora grada Zagreba (POZ) održano je prvo pojedinačno orijentacijsko natjecanje na Zakičnici (danas dio karte Ponikve) pod nazivom: Otvoreno pojedinačno prvenstvo Zagreba u orijentaciji. Natjecanje se odvijalo u više kategorija. Za natjecanje je izrađena posebna orijentacijska karta u mjerilu 1:25 000, koju je izradio ing. Božidar Kanajet."
Sadržaj je preuzet iz teksta "Kratka povijest hrvatske orijentacije" čiji je autor, Radovan Čepelak i sam dugogodišnji sudionik i kroničar, a opširnije o tekstu možete vidjeti na mrežnim stranicama Orijentacijskog kluba Bjelovar (http://okb.hr/2017/08/07/kratka-povijest-hrvatske-orijentacije-videna-ocima-okorjelog-orijentacista/).
Povodom 40 godina orijentacijskog kluba Maksimir objavljena je i biografija Radovana Čepelaka te je snimljen film u kojem na početku priča upravo o toj utrci.
"Mjesto održavanja zapadna Medvednica, područje Zakičnica, (danas zvano) Ponikve. Ja sam se kolebao da li otići ili ne. Svidjelo mi se trčanje u ekipi, a ovo je sasvim nešto novo - pojedinačno, a ja čisti početnik! Osim toga teren Zakičnica - Ponikve bio je veoma težak sam odustao, jer me nitko nije povukao. Kao početnik tada nisam bio svjestan da je to prvo pojedinačno natjecanje u povijesti hrvatske orijentacije! Danas bi se imao čime hvaliti!"
Sadržaj preuzet s FB stranice Orijentacijskog kluba Maksimir, na kojoj se nalazi i biografija - Čep i orijentacija.
Mi bismo dodali da se Radovan Čepelak ima itekako čime hvaliti i ponositi.
Ove godine pripremili smo za 38. prvenstvo Kapele novu kartu Ponikvi koju je nacrtao Mile Stevanović. Andraž Hribar je za vas pripremio zanimljive staze, a na vama je samo da se prijavite i dođete. Za trčanje na povijesnom mjestu orijentacijskog sporta u Hrvatskoj možete se prijaviti na OrienteeringOnline portalu do utorka 18. travnja 2023. godine.